fbpx
Klinika Sportu

stopa

 

KLINIKA SPORTU fizjoterapia motoryka sport

Klinika Sportu to gabinet nowoczesnej fizjoterapii i kompleksowego podejścia do Twojego zdrowia

 

Stopa jest bardzo wytrzymałą i skomplikowaną strukturą: składa się z 26 kości, 33 stawów wzmacnianych przez ponad 100 więzadeł. Ciężar ciała przenoszony jest na stopę przez staw skokowy (piszczelowo-skokowy). Piszczel i kość strzałkowa, otaczają kość skokową tworząc wypuklenia po obu stronach stawu łatwe do zauważenia przez każdego gołym okiem. Uszkodzenia w obrębie więzadeł stabilizujących ten staw mogą prowadzić do niestabilności i poważnych urazów

Staw skokowy jest poddawany ciągłym obciążeniom.

Jeśli doświadczasz bólu kostki, problemem zapewne jest złe przenoszenie obciążeń przez staw skokowy na stopę. Nasze stopy stanowią bardzo małą płaszczyznę podparcia w stosunku do masy i rozkładu środka ciężkości ciała. Dlatego też jest ona podatna na urazy skrętne i destabilizujące.

 

Skręcenie kostki

Większość ludzi doświadczy skręcenia kostki w którymś momencie swojego życia. Skręcenia tego stawu to jeden z najczęściej spotykanych urazów sportowych, szczególnie w świecie profesjonalnego sportu.

Najczęstszym powodem urazu jest wewnętrzna rotacja stopy. Do skręcenia może dojść również podczas ewersji stopy (rotacji zewnętrznej stopy) często też jest to kombinacja obu tych ruchów. Więzadłem najbardziej narażonym podczas inwersyjnego urazu jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie, następnie piętowo-skokowe oraz skokowo-strzałkowe tylnie. Przy urazie ewersyjnym najczęściej dochodzi do uszkodzenia więzadła trójgraniastego.

Zwykle obrzęk pojawia się bardzo szybko i ból może być bardzo intensywny. Ruchomości jest poważnie ograniczona ze względu na opuchliznę oraz stabilność stawu może być zaburzona w bardziej poważnych przypadkach. Jeśli obszar kostek jest nadmiernie obrzęknięty należy wykonać badanie rentgenowskie aby wykluczyć złamania kości. Badanie ultrasonograficzne wykonane parę dni po urazie pomoże określić stopień uszkodzenia więzadeł. W rzadkich przypadkach wykonuje się badanie MRI lub CT.


Rehabilitacja po ostrych urazach jest niezbędna do przywrócenia stabilności stawu i funkcji dynamicznej. Bardzo ważne jest aby pacjent kontynuował program treningowy długo po ustąpieniu objawów aby zmniejszyć szanse nawracania urazu.


 

Zerwanie ścięgna Achillesa

Powtarzające się obciążenia u sportowców lub zwykłe starzenie się u ludzi mniej aktywnych może prowadzić do zmian w budowie ścięgna. Zmiany te często prowadzą do późniejszego częściowego lub całkowitego zerwania tego ścięgna.

Uraz ten często rozpoczyna się od źle rozpoznanego lub niewykrytego przewlekłego zapalenia ścięgna. Najczęściej dotyka to skoczków, biegaczy, piłkarzy czy tenisistów. Zwykle pacjent opowiada o gwałtownym, ostrym bólu w tylnej części podudzia i głośnym dźwięku chrupnięcia. Zerwanie ścięgna uniemożliwia jakiekolwiek funkcjonowanie stawu.


Ścięgno Achillesa jest największym i najbardziej wytrzymałym ścięgnem w ciele człowieka.


Diagnozę formułuję się przede wszystkim na klinicznym obrazie pacjenta, często widoczna jest zmiana kształtu ścięgna lub mięśnia. Wykonanie badania ultrasonografem pozwala nam na określenie miejsca i rozległości urazu. Interwencja chirurgiczna jest niemal zawsze wymagana w tym przypadku.

 

Tendinpatia Ścięgna Achillesa

Poważne przypadki zapalenia ścięgna oraz zmiany degeneracyjne zaliczamy do tej kategorii. Mogą być wynikiem ostrego urazu lub powtarzających się mikro urazów zwykle powodowanych nieodpowiednim obuwiem, twardym podłożem lub treningiem w niskich temperaturach.

Początkowo objawy pogarszają się podczas odpoczynku aby ustąpić po rozgrzaniu mięśnia i ścięgna (pierwsze kroki rano mogą być niekomfortowe). Po jakimś czasie nie da się zlikwidować bólu poprzez ruch co prowadzi do ograniczenia aktywności pacjenta. W dalszej kolejności może dojść do stanu zapalnego kaletki dalej komplikując sytuację kliniczną.

Diagnozę opiera się na lokalizacji bólu (z reguły w okolicy przyczepu ścięgna do kości piętowej) oraz opuchliźnie i reakcji skóry. Dodatkowo wykonuje się badanie USG aby określić precyzyjniej zajęty obszar i wielkość uszkodzenia.

Tendinopatia wymaga delikatnego leczenia i jej skuteczność zależy od powagi uszkodzenia oraz czasu jaki minął od początku objawów do rozpoczęcia leczenia. Ważne jest aby nie lekceważyć lżejszych postaci tej patologii i trzymać się ustalonego planu rehabilitacji.

 

Zapalenie powięzi podeszwowej oraz ostrogi piętowe

Zapalenie powięzi podeszwowej dotyczy włóknistej tkanki znajdującej się między kością piętową a głowami kości śródstopia. 

Podczas chodu czy biegu, powięź podeszwowa jest intensywnie rozciągana szczególnie na przyczepie do kości piętowej. Z upływem czasu mogą powstać kostne narośla biegnące od kości piętowej w stronę palców. Obecność tych narośli nie zawsze powoduje ból – ostrogi są często wykrywane na badaniu rentgenowskim w kontekście innej dysfunkcji gdy pacjent nie skarży się na ból rozcięgna podeszwowego. Odwrotna sytuacja też się zdarza - gdy pacjent bez zmian kostnych doświadcza intensywnych dolegliwości charakterystycznych dla zapalenia rozcięgna podeszwowego. Dysfunkcja ta najczęściej dotyczy sportowców związanych z bieganiem, tańcem i koszykówka, szczególnie jeśli zbyt szybko zwiększali obciążenia treningowe. Może również objawiać się u pacjentów: w podeszłym wieku, otyłych, używających nieodpowiedniego obuwia lub cierpiących na płaskostopie. Najczęściej uraz ten jest ignorowany przez pacjentów, nieleczony przez wiele miesięcy przekształca się w formę przewlekłą.


Najbardziej powszechnym objawem tej dolegliwości jest intensywny ból podczas pierwszych kroków po przebudzeniu, ustępujący po rozgrzaniu organizmu i powracający po dłuższej aktywności. Może się pojawić obrzęk w zajętych tkankach oraz deficyty siłowe w mięśniach podudzia i stopy.


Badanie RTG oraz USG są bardzo przydatne w diagnozowaniu tej dysfunkcji.

Na początku leczenia pacjent jest zmuszony do zaprzestania aktywności sportowej oraz zmian w codziennym życiu, które pogarszają objawy (złe obuwie, nadmierna masa ciała). Zastosowanie wkładek do obuwia może pomóc u osób z zaburzoną budową stopy. Stosowanie fizykoterapii pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego i zmniejsza ból.

 

Najważniejsze dla nas jest Twoje zdrowie!

Zobacz również:

Compex   Masaż   Psycholog sportowy

Masaż uciskowy BOA   Trening medyczny   Biodro